sobota, 26 lutego 2011

Odgrzybianie murów i konstrukcji drewnianych budynków

Materiały budowlane są narażone na korozję biologiczną spowodowaną działalnością:
- grzybów domowych
- pleśni bakterii
- szkodników drewna - owady
Grzyby domowe atakują materiały organiczne głównie drewno .Przez materiały nieorganiczne np.kamień,cegła,beton,przenikają pożywienia.Najlepiej rozwijają się w miejscach wilgotnych ,ciemnych i bez przewiewnych ,wówczas grzybnia wnika w szczeliny powodujące różnorodne zmiany  w materiałach w wyniku których tracą one swe właściwości mechaniczne.

Grzyby wydzielają :
- wodę
- dwutlenek węgla
- kwasy organiczne i związki toksyczne
- substancje powodujące liczne zmiany w materiałach np. wilgotne plamy,wybrzuszenie ,wypadanie tynku

Dwutlenek węgla rozpuszczony w wodzie powoduje przejście węglanu wapnia,kwaśny węglan wapnia ten związek bywa łatwo wymywany ,powoduje że zaprawa w murze traci spoistość i siłę wiążącą .

Odgrzybianie budynku należy zacząć od uzyskania orzeczenia technicznego które powinien wykonać (mykolog) .Powinien on określać rodzaj zagrzybienia lub szkodników drewna.
Zakres zniszczenia elementu budowlanego oraz sposoby i metody postępowanie ,a także podać środki które należy użyć aby zabezpieczyć elementy budynku i przywrócić im zakładane właściwości.
Prace przy odgrzybianie budynku budynku należy rozpocząć od usunięcia zawilgocenia i osuszenia elementów budynku.

Mury w miejscach zagrzybionych porażonych grzybicą co najmniej 50cmpoza nimi należy dobrze przesuszyć i skuć z nich tynk a następnie głęboko oczyścić spoiny oraz powierzchnie cegieł za pomocą szczotek drucianych .Dobry skutek przynosi również wypalanie powierzchni muru za pomocą palnika gazowego lub naświetlenie  lampami podczerwieni . Mury fundamentowe ( chemiczne ) są narażone na zawilgocenia,dla tego trzeba je odkopać,przesuszyć i odizolować.

Izolacje w zawilgoconym murze można wykonać metodą ( iniekcji krystalicznej ) w warstwie muru , wiesza się w odstępach 10 do 15cm otwory do których zostanie wstrzyknięty roztwór wodny  cementu portlanckiego ze środkiem aktywacyjnym .
Na skutek krystalizacji nie rozpuszczalnej w wodzie minerałów tworzy się po pewnym czasie w parach ścian murowanych spoista mineralna przepona izolacyjna osuszająca i zapobiegająca zawilgocenia murów .
Po osuszeniu i wykonaniu izolacji przeciwwilgociowej  murów oraz zapewnieniu wentylacji we wszystkich pomieszczeniach budynku stosuje się srodki ( chemiczne ,solne ,oleiste,pasty) do odgrzybiania  murów lub srodki biochronne przed działaniami grzybów pleśniowych.
Po odgrzybianiu pomieszczenia muszą być wietrzone do zaniku zapachu.

Do odgrzybiania murów stosuje się środki grzybobujcze jak:
- murcton 
- pleśniotex
Konstrukcja drewniana przeznaczona do odgrzybiania należy przesuszyć do stanu powietrzno suchego ok.15% wilgotności .Miejsca porażone należy usunąć i spalić.do odgrzybiania i zwalczania owadów drewna w konstrukcjach drewnianych służą środki chemiczne,solne np,( intox ) oraz ( oleje - imprex B ).

Autor:A.M

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz