środa, 16 lutego 2011

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu w porach przejściowych

Sezon letni dobiegł końca, natomiast wielkimi krokami zbliża się sezon grzewczy. Wielu z Państwa już ogrzewa swoje mieszkania, gdyż temperatury na zewnątrz nie są za wysokie.



Nie są one jednak na tyle niskie, aby zachodziła potrzeba odpalania pieca centralnego ogrzewania. W przypadku tak zwanych przejściowych pór roku jak wiosna czy jesień, możemy znacznie obniżyć koszty dogrzewania mieszkania stosując alternatywne źródła ogrzewania. W tym artykule pragnę przedstawić Państwu zalety i charakterystykę urządzeń grzewczych, które dużo lepiej sprawdzają się kiedy zachodzi potrzeba czasowego dogrzania mieszkania.
Jednym z alternatywnych sposobów ogrzewania jest klimatyzator z pompą ciepła. 
W porach przejściowych opłaca się dogrzewać klimatyzatorem gdyż jest to energia stosunkowo niedroga - wykorzystująca naturalne zasoby ze środowiska i z 1kW elektrycznej energii uzyskujemy 3,5kW energii cieplnej. Urządzenia chłodząco-grzejące z wbudowaną pompą ciepła są w stanie odzyskać ciepło nawet przy -15 stopniowym mrozie. Są one jednak dosyć drogie i zwrot z takiej inwestycji wymagałby wielu lat. Należy pamiętać również o fakcie, że wydajność pompy ciepła przy grzaniu pomieszczeń spada wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz. Przy bardzo niskich temperaturach może nastąpić oblodzenie zewnętrznej jednostki urządzenia, co prowadzi do gwałtownego spadku sprawności i urządzenia przestaje spełniać swoją funkcję.
Innym sposobem dogrzewania mieszkań jest zastosowanie grzejników elektrycznych. Występują dwa rodzaje tych urządzeń: konwekcyjne oraz promiennikowe. Grzejnikielektryczne są przeważnie wyposażone w termostat, za pomocą którego możemy regulować temperaturę w pomieszczeniu.
Do najpopularniejszych grzejników elektrycznych należą: płyty grzejne i grzejniki olejowe.
Płyty grzejne ogrzewają pomieszczenie oddając ciepło poprzez promieniowanie. Rozróżniamy dwa rodzaje takich płyt. Pierwsza wykonana jest przeważnie ze stali a na nią nadrukowywany jest obwód elektryczny, a druga jest płytą kamienną w której zatopiony jest przewód elektryczny w masie ceramicznej, która pokrywa kamienną płytę od strony ściany.
Grzejniki olejowe są kolejnym dobrym sposobem na dogrzanie pomieszczeń. W sprzedaży dostępne są grzejniki olejowe płytowe i żeberkowe. Te pierwsze zajmują mniej miejsca, gdyż są płaskie, jednak skuteczność grzania żeberkowych jest większa, gdyż większa jest bezwładność urządzenia. Do ogrzania powierzchni ok. 18 m2 wystarczy grzejnik 7-żeberkowy o maksymalnej mocy 1500 W. Wybierając grzejnik olejowy warto sprawdzić, czy ma ono zabezpieczenie 
odłączające zasilanie w przypadku przewrócenia i wynurzenia grzałki z oleju.
Alternatywne źródła ogrzewania mogą okazać się przydatne nie tylko w przypadku dogrzewania mieszkań w porach przejściowych, ale również wtedy kiedy zimą będą bardzo niskie temperatury i główne ogrzewanie okaże się nie wystarczające.
Artykuł zapożyczony:http://artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz