czwartek, 17 lutego 2011

Mostki termiczne w przegrodach

Jeżeli przegroda zewnętrzna budynku nie ma wystarczającej izolacji cieplnej wówczas w czasie zimy,gdy wnętrze jest ogrzewane za dużo ciepła będzie  przez te przegrodę przenikać.
W przypadku gdy wewnątrz znajduje się duża ilość pary wodnej lub ogrzewanie jest niewystarczające  może wystąpić zjawisko skraplania pary wodnej na ścianie we wnętrzu.
Powietrze wilgotne może być  oziębione dopóki nie osiągnie stanu nasycenia pary wodnej .
Temperatura po wyżej której dalsze oziębienie powietrza spowoduje promienie nadmiaru  pary wodnej w wodzie ,nazywamy punktem rosy .
Istotne w projekcie ma dobranie materiałów i ich grubości w przegrodzie  aby te szkodliwe zjawiska nie występowały-czyli należy zaprojektować przegrodę o odpowiednim współczynniku przenikania ciepła k.
Gdy w poprzecznym przekroju ściany występują materiały o różnych wartościach współczynnika przenikania ciepła (np.słup żelbet i wypełniona ściana warstwowa  po między słupami )to wówczas przenikanie ciepła przez słup żelbet będzie szybsze (większy współczynnik k ).

Tego rodzaju element przegrody przez który następuje szybszy przepływ ciepła nosi nazwę mostka termicznego(cieplnego)a współczynnik k nie może być dla mostka większy od określonej wartości (nie może występować punkt prosty).

Artykuł własnego wykonania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz